Archiwum aktualności

Data publikacji: 30 sie 2018

Na migrenę cierpi około 15–18% kobiet i 6% mężczyzn, a przewlekła postać tej choroby występuje u około 2% populacji ogólnej, przy czym u około 50%  tych osób jest związana z nadużywaniem leków przeciwbólowych.

Data publikacji: 23 sie 2018

Od 1 grudnia br. papierowe zwolnienia lekarskie na formularzu ZUS ZLA mają zastąpić elektroniczne, nazywane e-ZLA. Jednak środowisko lekarskie wciąż sprzeciwia się obowiązkowemu wprowadzeniu takiego rozwiązania.

Data publikacji: 22 sie 2018

Wejście w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO) spowodowało, że pacjenci zaczęli zwracać większą uwagę na przysługujące im prawa związane z przetwarzaniem danych osobowych. Jednym z uprawnień, które jest omawiane najczęściej w mediach jest prawo do usunięcia danych, zwane prawem do bycia zapomnianym. Na czym ono polega i czy zawsze pacjent będzie mógł z niego skorzystać?

Data publikacji: 14 lut 2018

Depresja – epidemia XXI wieku?

Według WHO depresja jest obecnie czwartą najczęstszą chorobą na świecie. Co więcej, w związku z rosnącą liczbą zachorowań eksperci spodziewają się, że najpóźniej w 2030 r. znajdzie się już na pierwszym miejscu tego rankingu1. Na depresję można zachorować w każdym wieku. Często jest ona następstwem przykrych doświadczeń: utraty bliskich, kłopotów w pracy, problemów finansowych, przewlekłej choroby. Rozwojowi depresji sprzyja również długotrwały stres2.