Archiwum aktualności

Data publikacji: 13 sie 2020

Wydaje się, że dopiero epidemia koronawirusa spowodowała, że do świadomości lekarzy i pacjentów przebiła się informacja o możliwości korzystania z teleporad. To, co do wiosny 2020 roku było rzadko oferowaną nowinką (zdalne monitorowanie pacjenta – zwłaszcza w kardiologii, zdalne porady pediatry), z dnia na dzień stało się codziennością.

Data publikacji: 13 sie 2020

27 lutego 2020 r. zakażenie COVID-19 zostało objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - oznacza to m.in. konieczność stosowania reżimu sanitarnego.

Data publikacji: 13 sie 2020

W Polsce rośnie liczba zakażeń szpitalnych oraz pozwów z tego tytułu. Roszczenia dotyczące koronawirusa kierowane przeciwko gabinetom lekarskim czy przychodniom stanowić będą – jeśli się pojawią – pewne novum procesowe, gdyż pozwane zostaną mniejsze, ambulatoryjne placówki, być może gorzej przygotowane do odparcia zarzutów.

Data publikacji: 11 sie 2020

Odkrycia można dokonać przypadkowo. Na przykład, niespodziewane działanie cytrynianu sildenafilu zostało odkryte podczas badań nad lekami testowanymi w leczeniu nadciśnienia i dusznicy bolesnej. Pacjenci w trakcie badań zaczęli – ku zaskoczeniu pewnej firmy farmaceutycznej – zgłaszać bardzo interesujące obserwacje dotyczące... erekcji.

Data publikacji: 6 lip 2020

Polska, w kontekście badań klinicznych, postrzegana jest jako stabilny kraj, szkolący wysokiej klasy specjalistów, stosunkowo niedrogi i godny zaufania pod kątem naukowym. Czym się różni badanie kliniczne od eksperymentu medycznego i jak definiuje je prawo farmaceutyczne?

Data publikacji: 11 sie 2020

Jednym z podstawowych praw pacjenta jest prawo do udzielenia zgody na leczenie. Odmowa leczenia jest prawem pacjenta, który nie musi się z niej tłumaczyć. Zarówno pacjent może odmówić leczenia, jak i lekarz zajmujący się pacjentem ma prawo odmówić dalszego leczenia takiej osoby.

Data publikacji: 11 sie 2020

Zacznijmy od pytania, które często zadają lekarze odnośnie zakresu refundacji – co oznacza refundacja we wskazaniu Choroby psychiczne lub upośledzenie umysłowe? Czy obejmuje ona także np. depresję lub stany lekowe?

Data publikacji: 20 lis 2019

Kwestia zgody pacjenta na zabiegi medyczne budzi wiele pytań. Szczególnie trudno odpowiedzieć na pytania – ważne w codziennej działalności gabinetu i przychodni – kiedy potrzebna jest pisemna zgoda pacjenta...

Data publikacji: 20 lis 2019

Tajemnica lekarska i zapewnienie prawa do prywatności są jednymi z ważniejszych praw pacjenta. Oczywiście, mówimy o wrażliwych (obecnie, jak wymaga RODO – szczególnych) danych osobowych. Najważniejsze jednak jest zapewnienie...

Data publikacji: 20 lis 2019

System prawny każdego kraju składa się z wielu elementów i cały szereg przepisów skorelowany jest z wiekem obywateli. To z przepisów wynika, w jakim wieku zostajemy zaszczepieni, w jakim wieku...

Data publikacji: 20 lis 2019

Ogromnym problemem w praktyce szpitalnej, także z perspektywy ratownika medycznego, jest kwestia stosowania procedur medycznych wobec osób nieprzytomnych. Przypomnijmy, że jednym...

Data publikacji: 11 lip 2019

Nasi milusińscy są często bardzo samodzielni i miewamy wrażenie, że dorastają szybciej, niż nasze pokolenie1. Nie jest zatem rzadkością widok dziecka samodzielnie oczekującego na wizytę u lekarza. Z kolei z uwagi na tempo życia, często młodszymi dziećmi zajmują się opiekunki, nianie lub członkowie rodziny, w czasie gdy rodzice pracują i przebywają poza domem. Jakie są zasady „obsługi” niepełnoletnich pacjentów?

Data publikacji: 11 lip 2019

W okół ochrony wizerunku narosło ostatnio wiele nieporozumień. Do lekarzy docierają skargi pacjentów, którzy nie życzą sobie prezentacji swojej osoby na zdjęciach, wykorzystywanych na przykład podczas konferencji i kongresów. Pacjenci uważają, że chronią ich przepisy o ochronie wizerunku i mogą nie zgodzić się na prezentację jakichkolwiek filmów czy zdjęć, na których są widoczni. Często zakaz dotyczy zdjęcia obrazującego fragment ciała (np. ranę, bliznę), a nawet… zdjęć rentgenowskich czy obrazów MRI. Z uwagi na potencjalne skargi pacjentów, coraz częstszą praktyką jest nagrywanie operacji i zabiegów, co także rodzi pytanie o wizerunek osób, które na tym nagraniu się znalazły. 

Data publikacji: 11 lip 2019

Lekarz budzi zaufanie. Jego działania przywracają nam zdrowie. Zaleca pacjentom różne działania, a przede wszystkim – przepisuje leki. Niewiele chorób da się wyleczyć poprzez zmianę stylu życia lub inne działania niewymagające przyjęcia leku. Każdy z nas rozumie to intuicyjnie, zaś branża farmaceutyczna intuicję dodatkowo popiera badaniami – nikt nie sprzeda leku tak dobrze, jak lekarz…

Data publikacji: 10 lip 2019

Wiele emocji budzi praktycznie nieograniczona możliwość nagrywania rozmów, na co pozwalają coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Nawet zwykły...

Data publikacji: 20 cze 2019

W lipcu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument „Polityka Lekowa Państwa na lata 2018-2022”. Zaproponowano w nim m.in. możliwość wykonywania szczepień przez farmaceutów w aptekach.