Archiwum aktualności

Data publikacji: 12 lut 2021

Odkrycia można dokonać przypadkowo. Na przykład, niespodziewane działanie cytrynianu sildenafilu zostało odkryte podczas badań nad lekami testowanymi w leczeniu nadciśnienia i dusznicy bolesnej. Pacjenci w trakcie badań zaczęli – ku zaskoczeniu pewnej firmy farmaceutycznej – zgłaszać bardzo interesujące obserwacje dotyczące... erekcji.

Data publikacji: 12 lut 2021

W okół ochrony wizerunku narosło ostatnio wiele nieporozumień. Do lekarzy docierają skargi pacjentów, którzy nie życzą sobie prezentacji swojej osoby na zdjęciach, wykorzystywanych na przykład podczas konferencji i kongresów. Pacjenci uważają, że chronią ich przepisy o ochronie wizerunku i mogą nie zgodzić się na prezentację jakichkolwiek filmów czy zdjęć, na których są widoczni. Często zakaz dotyczy zdjęcia obrazującego fragment ciała (np. ranę, bliznę), a nawet… zdjęć rentgenowskich czy obrazów MRI. Z uwagi na potencjalne skargi pacjentów, coraz częstszą praktyką jest nagrywanie operacji i zabiegów, co także rodzi pytanie o wizerunek osób, które na tym nagraniu się znalazły. 

Data publikacji: 1 paź 2020

This year we’ve gone virtual! We are delighted to announce that the Virtual 11th Regional Oncology Forum will take place over two half days on Friday, 23 and Saturday, 24 October 2020 for healthcare professionals based in Central and Eastern Europe.  

Data publikacji: 12 lut 2021

Wydaje się, że dopiero epidemia koronawirusa spowodowała, że do świadomości lekarzy i pacjentów przebiła się informacja o możliwości korzystania z teleporad. To, co do wiosny 2020 roku było rzadko oferowaną nowinką (zdalne monitorowanie pacjenta – zwłaszcza w kardiologii, zdalne porady pediatry), z dnia na dzień stało się codziennością.

Data publikacji: 12 lut 2021

27 lutego 2020 r. zakażenie COVID-19 zostało objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - oznacza to m.in. konieczność stosowania reżimu sanitarnego.

Data publikacji: 12 lut 2021

W Polsce rośnie liczba zakażeń szpitalnych oraz pozwów z tego tytułu. Roszczenia dotyczące koronawirusa kierowane przeciwko gabinetom lekarskim czy przychodniom stanowić będą – jeśli się pojawią – pewne novum procesowe, gdyż pozwane zostaną mniejsze, ambulatoryjne placówki, być może gorzej przygotowane do odparcia zarzutów.

Data publikacji: 12 lut 2021

Polska, w kontekście badań klinicznych, postrzegana jest jako stabilny kraj, szkolący wysokiej klasy specjalistów, stosunkowo niedrogi i godny zaufania pod kątem naukowym. Czym się różni badanie kliniczne od eksperymentu medycznego i jak definiuje je prawo farmaceutyczne?

Data publikacji: 12 lut 2021

Jednym z podstawowych praw pacjenta jest prawo do udzielenia zgody na leczenie. Odmowa leczenia jest prawem pacjenta, który nie musi się z niej tłumaczyć. Zarówno pacjent może odmówić leczenia, jak i lekarz zajmujący się pacjentem ma prawo odmówić dalszego leczenia takiej osoby.

Data publikacji: 12 lut 2021

Zacznijmy od pytania, które często zadają lekarze odnośnie zakresu refundacji – co oznacza refundacja we wskazaniu Choroby psychiczne lub upośledzenie umysłowe? Czy obejmuje ona także np. depresję lub stany lekowe?

Data publikacji: 12 lut 2021

Kwestia zgody pacjenta na zabiegi medyczne budzi wiele pytań. Szczególnie trudno odpowiedzieć na pytania – ważne w codziennej działalności gabinetu i przychodni – kiedy potrzebna jest pisemna zgoda pacjenta...

Data publikacji: 12 lut 2021

Tajemnica lekarska i zapewnienie prawa do prywatności są jednymi z ważniejszych praw pacjenta. Oczywiście, mówimy o wrażliwych (obecnie, jak wymaga RODO – szczególnych) danych osobowych. Najważniejsze jednak jest zapewnienie...

Data publikacji: 12 lut 2021

System prawny każdego kraju składa się z wielu elementów i cały szereg przepisów skorelowany jest z wiekem obywateli. To z przepisów wynika, w jakim wieku zostajemy zaszczepieni, w jakim wieku...

Data publikacji: 12 lut 2021

Ogromnym problemem w praktyce szpitalnej, także z perspektywy ratownika medycznego, jest kwestia stosowania procedur medycznych wobec osób nieprzytomnych. Przypomnijmy, że jednym...

Data publikacji: 12 lut 2021

Nasi milusińscy są często bardzo samodzielni i miewamy wrażenie, że dorastają szybciej, niż nasze pokolenie1. Nie jest zatem rzadkością widok dziecka samodzielnie oczekującego na wizytę u lekarza. Z kolei z uwagi na tempo życia, często młodszymi dziećmi zajmują się opiekunki, nianie lub członkowie rodziny, w czasie gdy rodzice pracują i przebywają poza domem. Jakie są zasady „obsługi” niepełnoletnich pacjentów?

Data publikacji: 12 lut 2021

Lekarz budzi zaufanie. Jego działania przywracają nam zdrowie. Zaleca pacjentom różne działania, a przede wszystkim – przepisuje leki. Niewiele chorób da się wyleczyć poprzez zmianę stylu życia lub inne działania niewymagające przyjęcia leku. Każdy z nas rozumie to intuicyjnie, zaś branża farmaceutyczna intuicję dodatkowo popiera badaniami – nikt nie sprzeda leku tak dobrze, jak lekarz…

Data publikacji: 12 lut 2021
Wiele emocji budzi praktycznie nieograniczona możliwość nagrywania rozmów, na co pozwalają coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Nawet zwykły...
Data publikacji: 20 cze 2019

W lipcu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument „Polityka Lekowa Państwa na lata 2018-2022”. Zaproponowano w nim m.in. możliwość wykonywania szczepień przez farmaceutów w aptekach.