Archiwum aktualności

Data publikacji: 11 lip 2019

Nasi milusińscy są często bardzo samodzielni i miewamy wrażenie, że dorastają szybciej, niż nasze pokolenie1. Nie jest zatem rzadkością widok dziecka samodzielnie oczekującego na wizytę u lekarza. Z kolei z uwagi na tempo życia, często młodszymi dziećmi zajmują się opiekunki, nianie lub członkowie rodziny, w czasie gdy rodzice pracują i przebywają poza domem. Jakie są zasady „obsługi” niepełnoletnich pacjentów?

Data publikacji: 11 lip 2019

W okół ochrony wizerunku narosło ostatnio wiele nieporozumień. Do lekarzy docierają skargi pacjentów, którzy nie życzą sobie prezentacji swojej osoby na zdjęciach, wykorzystywanych na przykład podczas konferencji i kongresów. Pacjenci uważają, że chronią ich przepisy o ochronie wizerunku i mogą nie zgodzić się na prezentację jakichkolwiek filmów czy zdjęć, na których są widoczni. Często zakaz dotyczy zdjęcia obrazującego fragment ciała (np. ranę, bliznę), a nawet… zdjęć rentgenowskich czy obrazów MRI. Z uwagi na potencjalne skargi pacjentów, coraz częstszą praktyką jest nagrywanie operacji i zabiegów, co także rodzi pytanie o wizerunek osób, które na tym nagraniu się znalazły. 

Data publikacji: 11 lip 2019

Lekarz budzi zaufanie. Jego działania przywracają nam zdrowie. Zaleca pacjentom różne działania, a przede wszystkim – przepisuje leki. Niewiele chorób da się wyleczyć poprzez zmianę stylu życia lub inne działania niewymagające przyjęcia leku. Każdy z nas rozumie to intuicyjnie, zaś branża farmaceutyczna intuicję dodatkowo popiera badaniami – nikt nie sprzeda leku tak dobrze, jak lekarz…

Data publikacji: 10 lip 2019

Wiele emocji budzi praktycznie nieograniczona możliwość nagrywania rozmów, na co pozwalają coraz bardziej zaawansowane urządzenia. Nawet zwykły...

Data publikacji: 21 kwi 2019

W lipcu Sejm i Senat przyjęły ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia, która przewiduje wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Standard znany dotąd z prywatnej służby zdrowia będzie dostępny w publicznych placówkach już w 2019 r. Zmiana ta zdecydowanie ułatwi komunikację na linii lekarz-pacjent i pozwoli na skuteczne zmniejszenie kolejek do świadczeń opieki zdrowotnej.

Data publikacji: 20 cze 2019

W lipcu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dokument „Polityka Lekowa Państwa na lata 2018-2022”. Zaproponowano w nim m.in. możliwość wykonywania szczepień przez farmaceutów w aptekach.

Data publikacji: 20 cze 2019

Aplikacje mobilne często ułatwiają codzienne czynności: pomagają  planować spotkania, zakupy czy korzystać z bankowości elektronicznej. Coraz częściej ze smartfonów korzystamy także w pracy zawodowej. Nie inaczej jest wśród lekarzy, obecnie 77 procent z nich korzysta z Internetu, równocześnie ponad połowa używa na swoich urządzeniach mobilnych aplikacji medycznych1. Poniżej podpowiadamy, które z nich warto znać.

 

Data publikacji: 19 cze 2019

Jeśli leki nie wzmacniają efektu terapeutycznego oraz zwiększają ryzyko polekowych działań niepożądanych, występuje zjawisko polipragmazji. Wówczas, stan zdrowia pacjentów pogarsza się, częściej wymagają oni hospitalizacji, a w najgorszym wypadku może u nich dochodzić do zgonu – mówi w rozmowie z Hanną Pilonis prof. Przemysław Kardas, Kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Data publikacji: 15 cze 2019

W świetle RODO odpowiednie zabezpieczenie danych osobowych jest jednym z podstawowych obowiązków każdego podmiotu, który takie dane przetwarza. Dotyczy to zarówno danych zwykłych jak i tzw. danych wrażliwych, określanych przez RODO mianem „danych szczególnej kategorii”, do których należą m.in. dane medyczne. Prawidłowe zabezpieczenie danych nie jest jednak procesem prostym i nie może następować bezrefleksyjnie.  

Data publikacji: 15 cze 2019

Na niewydolność serca choruje w Polsce ok. 600–700 tys. osób. To przede wszystkim problem osób starszych. Specjaliści szacują, że właśnie ze względu na starzejące się społeczeństwo chorych będzie przybywać, w ciągu 10 lat ma być ich nawet o 250 tys. osób więcej.